VI-PNL-32L (DISCONTINUED)
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
Webinar Recording Library
VI-PNL-32L (DISCONTINUED)
Clear-Com Marketing
/ Categories: Products, Product
VI-PNL-32L (DISCONTINUED)
V-Series Iris 32-key 2RU Lever Panel
  • Color OLEDs for quick and easy key differentiation
  • AES67 low latency audio IP connections to Eclipse HX matrix frames via E-IPA-HX card
  • Individual key menus help ease of use and assignment
  • Individual up/down audio level controls for personal mixes
  • Fast key assign from pre-defined scroll lists or using numeric pad
  • Optional repositioning of Reply key
  • Optional additional Reply key for busy positions
  • Vertical font display options
  • International 10-character alpha-numeric fonts: Cyrillic, Hangul, Kanji, Katakana and Arabic
  • Built-in Interfaces: Matrix (direct connect), Matrix (Ethernet/IP), GPIO, Aux Audio, 2nd Headset
  • Multi-channel Matrix Connections: Direct connect (1 main + 2 aux), IP (3 channels)
Print
4876 Rate this article:
No rating
Item Code
VI-PNL-32L-X4
VI-PNL-32L-X5
VI-PNL-32L-X7
Technical Specifications Left
Front Panel Controls & Connectors
Talk/Listen Switches: 32 (2RU)
Answer Back Switch: Configurable (None, 1 or 2)
Volume Controls: 2 (Main and Aux)
Headset Connector: 1 (XLR-4M, XLR-5F, XLR-7M)
Panel Mic Connector: 1 (3-pin)
Rear Panel Connectors
GPIO: DB25F
Matrix: RJ45 (single-channel)
Matrix (IP): RJ45 (multi-channel)
Auxiliary Audio: DB25M
Expansion Panel: RJ45
DC Power: 4-pin DIN (with locking sleeve)
Headset Audio
Earphone Impedance: From 32 Ohms
Output Power: 75mW into 50 Ohms for <1% distortion
Loudspeaker Audio
Frequency Response: 40Hz-20KHz +/- 3dB
Technical Specifications Right
Panel Microphone Input
Type: Electret
Level: 40-70 dBu
Impedance: 1700 Ohms +/- 10%
Headset Microphone Input
Type: Dynamic or Electret
Level: -40 - 0 dBu
Main Power Supply (External)
Voltage: 100/240 VAC +/- 10%
Frequency: 50 - 60 Hz
Power: 60W maximum
Environmental
Operating: +32º – +113º F (0º – +45º C)
Storage: +32º – +150º F (0º – +70º C)
Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing
Dimensions
19 x 3.5 x 6.75in (WxHxD)
(483 x 89 x 172mm)