VI-EXPB-12R
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
Webinar Recording Library
VI-EXPB-12R
VI-EXPB-12R
V-Series IrisX 12-key 1RU Rotary Expansion Panel
Keypanel
  • Rotary, Lever, or Pushbutton
  • 12, 24, 32 Keysets with Level control
  • 10 Character High Brightness Color Display with volume bar and a tally light
  • Headset or hands-free support with speaker and mic
Connectivity - Local
  • External Inputs & Outputs
  • Second Headset
  • Hot Mic Output
  • Main Line Level Output
  • Logic GPIO
Connectivity - System
  • Local Networks - AES67 Capable Networks
  • Global Network - I.V. Port
  • Redundant Networks2 - 2022-73
  • Direct Connection2 - Eclipse MVX
Eclipse Digital Matrix System
  • Channel, Group, IFB, Role, Interface, Sort Group, Dynam-EC Key Group, Control, Telephone
  • Separate Talk/Listen Key Assignment
  • Key Stacking
  • Shift Pages
  • Local Mixer with Adjustable Routing, Filters, Dynamics & Remote IFB Controls
  • Hosted IP Direct Ports
  • Expansion Panels
  • Latin (vertical or horizontal), Cyrillic, Hangul, Kanji, Katakana and Arabic fonts
  • Fast Key & Local Assignments
  • Listen Again
Arcadia Central Station – Essential
  • Channel, Group, IFB**, Role, Interface
  • Combined Talk/Listen Key Assignment
  • Single Page
  • Second Headset Listen
  • Local Mixer with Fixed Configuration
  • Listen Again
Print
14459 Rate this article:
No rating
Item Code
VI-EXPB-12R
Product Description Left
Description
User Operation
Local Connectivity
The Keypanel includes the ability to connect a 4, 5 or 7 pin headset or a Gooseneck microphone when used with the built-in loudspeaker. Additional audio ports are available on the rear of the panel which include 2 external line-level inputs and outputs2, main line level output, hot mic output and a second headset connection2. Logic GPIO and 7-pin XLR PTT provide the ability to control panel features and button presses using external switches in addition to system operation depending on the capabilities of the host intercom system.
Product Description Right
System Connectivity
Eclipse Advanced Features
1 Arcadia does not connect to IrisX Expansion Keypanels
2 Eclipse features
3 Coming Soon
Technical Specifications Left
Keysets
Hardware Options
• Rotary: Rotary Level Control & Talk Button per Keyset
• Lever: Lever Talk & Listen key with level control buttons per Keyset
• Push: Multi-function pushbutton key with level control buttons per Keyset
Connectors
Keypanel
Headset:
4-pin XLR-M (X4), 5-pin XLR-F (X5), 7-pin XLR-M (X7 – 2 PTT Paralell with GPI 1-2)
Gooseneck Mic: 3-pin Tuchel
Auxiliary Audio: (1) DB25M (Headset 2, External I/O 1 & 2, Main Out, Hot Mic Out)
GPIO: (1) DB25F (4 GPI, 2 GPO)
USB: Type A (Front, Rear)
Expansion Panel Out: (1) RJ452
Analog: (1) RJ45 for Eclipse MVX2
LAN: (2) RJ45
DC Power Connector: KPJX-4S-S
Grounding Screw: Terminal
Expansion2
Expansion Panel In: (1) RJ45
Expansion Panel Out: (1) RJ45
DC Power Connector: KPJX-4S-S
Grounding Screw: Terminal
Controls and Indicators
Front Panel
Keypanels:
Keysets as per panel variant
(1) Mic mute Button
(1) Headset/Gooseneck Mic Input Select Button
(1) Menu Access Button
(1) Shift Page Button
(1) Numerical Keypad – 2RU only
(4) Function Keys – 2RU Lever only
(1) Main Level Control
(1) Aux Level Control
Expansion2Keysets as per panel variant
Rear Panel
Keypanels:
(2) LAN RJ45 Link/Activity LEDs
Microphone
Input Type: Dynamic/Electret – Selectable
Microphone Voltage: 5V
Frequency Response: 150Hz to 20kHz ±3dB
Impedance (Electret): 1700 Ω +/- 10%
Impedance (Dynamic): 1000 Ω +/- 10%
Headset
Earphone Impedance: >= 32Ω
Output: 75mW into 50Ω @ <1% THD
Loudspeaker
Frequency Response: 40Hz-20kHz +/- 3dB
Technical Specifications Right
4-Wire Aux Line Level Interfaces
Transformer balanced input and output
Input:
Nominal Level:
0dBu
Maximum Level: +18dBu
Frequency Response: 30Hz to 22kHz ±3dB
Noise: <-70 dBu RMS
THD: <0.02% @ 1kHz
Impedance: >= 120KΩ
Output:
Nominal Level:
0dBu
Maximum Level: +18dBu
Noise: <-70 dBu RMS
THD: <0.02% @ 1kHz
Impedance: <=50Ω
Logic Inputs – GPI
See Host System for configuration options
Input: 4
Style: Opto-Isolated
Input Voltage Range: 4 - 30V DC or AC
Input Current: >=10mA required
Logic Outputs – GPO/Relay
Style: SPDT / Power Relay
Normalized: Open or Closed, separate pins
Switching Voltage (Max): 24V DC
Switching Current (Max): 250mA
Power
DC Power Input:
Voltage:
12V DC ± 5%
Current (Max): 5A
Power (Max): 60W
BTU (Max): 205 BTU/hr
Input Power Connector: KPJX-4S-S
This unit is powered via DC input using:
AC Adapter - Inline:
Type:
PSU-EXT-002 (supplied)
Input Voltage Range: 100 - 240V AC
Input Frequency Range: 50 - 60Hz
Input Power Connector: IEC-C14
Output Voltage: 12V DC ± 5%
Output Current (Max): 5A
Output Power (Max): 60W
Output Power Connector: KPPX-4-P
Ground: Isolated
Environmental
Operating: 32º-113ºF (0º-45ºC)
Storage: +32º to 158ºF (0º-70ºC)
Humidity: 20-90%, Non-Condensing
Dimensions
19 x 1.76 x 6.51in (WxHxD)
(483 x 44 x 165mm)