FSII-BP24
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
Webinar Recording Library
FSII-BP24
FSII-BP24
FreeSpeak II 2.4 GHz Wireless Beltpack
  • Typical indoor range: 300 ft (90m), outdoor range: 800 ft (240m)
  • 1.9 and 2.4 GHz beltpacks operate on a single system
  • Up to 65 – 90 beltpacks on a single system
  • "Listen Again" message replay
  • Simple 2-channel partyline operation to 5-channel intercom on the same beltpack
  • Over-the-air beltpack registration
  • 18+ hour battery life or USB port for continuous operation
  • XLR-4M headset connector
  • IP53 rating for wet and dusty conditions
  • Built-in flashlight
Print
35004 Rate this article:
4.7
Item Code
FSII-BP24-X4
FSII-BP24-X5
FSII-BP24-X7
FSII-BP24-X4-EU
FSII-BP24-X5-EU
FSII-BP24-X7-EU
Technical Specifications Left
Audio
Audio Bandwidth: 200Hz-7.5KHz
Mode of Operation: Full duplex on all routes
Level/Talk Controls: 4 pushbuttons, a reply button and 2 rotary controls
Enter/Answer-Back Button: 1
Radio
Frequency Spectrum: 2.400-2.483MHz for EU and US cellular auto roaming technology
Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms full and long slot
Output power: (EU) 18-22dBm, (US) 18-20dBm
Range: Typical indoor range 300ft (90m), outdoor range 800ft (240m)
Battery: Li-Ion or 3 AA alkaline cells
Battery Charging: Drop-in charger (AC60) or local USB
Battery Life: 18+ hours with Li-Ion; 9 hours with 3 x Alkaline AA cells
Connectors
Headset Connector: 4-pin male, Clear-Com standard, options for 5-pin female and 7-pin male with PTT
Headset Voltage: Maximum of ~+8dBu as set by firmware
Microphone Type: Electret and Dynamic, selectable in beltpack menu
Microphone Voltage: Electret Mic:-45dBu (additional 2.5V DC bias voltage positive on Pin 2 and negative on Pin 1 via a 1k resistor).
Headset Limiter: Selectable from beltpack menu
Technical Specifications Right
Environmental
IP53 water and dust resistance
Operating: 32º-125ºF (0º-50ºC)
Storage: 32º-150ºF (0º-70ºC)
Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing
Dimensions
Tapered design at largest points
3.75 x 5 x 1.5 in (HxWxD)
(97 x 130 x 45mm)