FSII-BP19-O2
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
Webinar Recording Library
FSII-BP19-O2
FSII-BP19-O2
FreeSpeak II 1.9 GHz O2 Wireless Beltpack
  • Designed to work at atmospheric pressure up to 75 psi
  • Typical indoor range: 300 ft (90 m), outdoor range: 800 ft (240 m)
  • 1.9 and 2.4 GHz beltpacks operate on a single system
  • Up to 65 - 90 beltpacks on a single system
  • Encoder Volume Swap between A&C and B&D
  • "Listen Again" message replay
  • Simple 2-channel partyline operation to 5-channel intercom on the same beltpack
  • Over-the-air beltpack registration
  • XLR-4M headset connector
  • IP53 rating for wet and dusty conditions
  • Built-in flashlight
  • Uses AA alkaline or rechargeable Nickel Metal Hydride batteries
Print
27356 Rate this article:
No rating
Item Code
FSII-BP19-X4-O2
Technical Specifications Left
Audio
Audio Bandwidth: 200Hz-7.5KHz
Mode of Operation: Full duplex on all routes
Level/Talk Controls: 4 pushbuttons, a reply button and 2 rotary controls
Enter/Answer-Back Button: 1
Frequency Spectrum
USA, Canada, Mexico: 1920-1930 MHz (5 Channels)
Transceiver Range Output Power: 100mW
EU, Russia, Singapore, Hong Kong, Australia, New Zealand, South Africa: 1880-1900 MHz (5 Channels)
Transceiver Range Output Power: 250mW
Japan: 1893-1906 MHz (2 Channels)
Argentina, Bahamas: 1910 MHz-1930 MHz (10 Channels)
Brazil: 1910 MHz-1930 MHz (5 Channels)
Chile: 1910 MHz-1930 MHz (5 Channels)
Transceiver Range Output Power: 70mW
Taiwan: 1880–1895 MHz (8 Channels)
Connectors
Headset Connector: 4-pin male
Microphone Type: Electret and Dynamic, selectable in beltpack menu
Headset Limiter: Selectable from beltpack menu
Technical Specifications Right
Power
Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full and Long slot
Output power: (EU/Russia) 10dBm average, (US) 18-20dBm
Range: Typical indoor range 300ft (90m), outdoor range 800ft (240m)
Battery: 3 AA alkaline or Nickel Metal Hydride
Battery Life: 9+ hours
Environmental
IP53 water and dust resistance
Operating: 32º-125ºF (0º-50ºC)
Storage: 32º-150ºF (0º-70ºC)
Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing Atmospheric pressures of 5.1 atm or 75 psi
Dimensions
Tapered design at largest points
3.75 x 5 x 1.5 in (HxWxD)
(97 x 130 x 45mm)