FSIC-BP19
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
Webinar Recording Library
FSIC-BP19
FSIC-BP19
Beltpack
  • Functions with FreeSpeak Edge Base, Arcadia Central Station and Eclipse HX via E-IPA cards
  • Supports up to 200 beltpacks on a single system
  • TFT color display (120x480)
  • 4 top buttons with individual level control
  • 5 additional programmable buttons
  • Rotary controls on both sides and up/down level controls
  • Main volume control on bottom
  • BLE (Bluetooth Low Energy) Radio
  • Supports Bluetooth 5.3
  • Built-in mic and speaker
  • Built-in flashlight
  • Drop-in and USB-C charging
Connectivity
  • 1.9 GHz radio frequency
  • Compatible with FSII E1 and IP transceivers
  • 10 beltpacks per transceiver with the FSII IPT
  • Low latency audio: <35ms (70ms beltpack to beltpack)
  • USB-C port for beltpack pairing and firmware updates and charging
Mechanical
  • Curved shape fits to body
  • IP54 rating for wet and dusty conditions
Print
10943 Rate this article:
No rating
Item Code
FSIC-BP19-X4
FSIC-BP19-X5
FSIC-BP19-X7
Technical Specifications Left
Audio
Audio Bandwidth: 200Hz - 7.5KHz
No. of Full-Duplex Audio Paths: Up to 9 keys
Mode of Operation: Full duplex on all routes
Reply Button: 1
Bluetooth: 5.3 Headset Profile
Bluetooth Codec: MSBC using HFP (Hands Free Profile)
Frequency Spectrum
USA, Canada: 1920-1930 MHz
Transceiver Range Output Power: 100mW
EU, Singapore, Hong Kong, Australia, New Zealand, South Africa: 1880 - 1900 MHz
Transceiver Range Output Power: 250mW
Japan: 1893-1906 MHz
Connectors
Headset Connector: 4-pin male, Clear-Com standard, options for 5-pin female and 7-pin male with PTT
Headset Voltage: Maximum of ~+8dBu as set by firmware
Microphone Type: Electret and Dynamic, selectable in beltpack menu
Microphone Voltage:
Electret Mic: -40dBu
Mic bias for Electret mode is 4.4V
Dynamic Mic: -55dBu
Mic bias for Dynamic mode is 1.8V
Headset Limiter: Selectable from beltpack menu
Max Distance (Beltpack to Transceiver, Indoor): ~300-400ft (90-122m)
Max Distance (Beltpack to Transceiver, Outdoor): ~600-800ft (183-450m)
Technical Specifications Right
Power
Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full and Long slot
Output: (EU/Russia) 10dBm average, (US) 18-20dBm
Battery: Li-Ion
Battery Charging: Drop-in charger (AC80) or local USB
Battery Life: 18+ hours
Environmental
IP54 water and dust resistance
Operating: 14°-125°F (-10°-50°C)
Storage: -22°-150°F (-30°-70°C)
Humidity: Between 20% and 90% Non-Condensing
Dimensions
Tapered design at largest points
5.31 x 4.27 x 1.92in (WxHxD)
(134.87 x 108.46 x 48.77mm)